Стручни жири Форума словенских култура, у недјељу 21. aприла, посјетио је Музеј Херцеговине у Требињу, ради оцјењивања нашег музеја, као једног од 26 кандидата за додјелу Жива награде 2019. Директор Музеја чешког сеоског живота, господин Павел Доуша и директор Центра за конзервацију и археологију Црне Горе, госпођа Биљана Пајковић, као чланови жирија обишли су све сталне поставке и зграде комплекса Музеја Херцеговине у Требињу.
Директор Музеја Херцеговине у Требињу, гђа Ивана Грујић, образложила је кандидатуру нашег музеја кроз главне идеје и планове: откривање археолошког локалитета Музеја Херцеговине у циљу аутентичног приказивања културног насљеђа и његове промоције и адаптацију музејских простора за потребе одржавања разноврсних културних догађаја и адекватнији смјештај музејских поставки и депоа.
Вишеслојни археолошки локалитет у дворишту Музеја Херцеговине у Требињу са зградом музеја, показује континуитет живота на десној обали Требишњице од средњег вијека, турске владавине, па до времена аустроугарске окупације, и као такав, пружа јединствену могућност престављања културно-историјске баштине у Републици Српској и Босни и Херцеговини. Планови који су представљени жирију односе се првенствено на наставак и завршетак археолошких ископавања, конзервацију налазишта, ревитализацију камене куће за сталну археолошку поставку, гдје би се уједно показали археолошки остаци заједно са музејским експонатима. Такође, реконструкција главне зграде музеја као приоритетни план, започета је адаптацијом приземља, у којем је уклањањем преградних зидова добијена велика галерија и ове године допуњује се музејским продајним објектом, повезаним пролазима са главном салом и ходником, са планом да се подрумски простор ослободи за нове изложбене сале.
Као други важан сегмент рада музеја представљена је отвореност према публици, која се остварује организовањем повремених културних догађаја, али и стручним вођењима кроз сталне и привремене поставке. Као новину, жирију је представљен педагошки рад нашег музеја, који се остварује кроз организовање редовних радионица за ученике сваке суботе, са различитим темама које подстичу наже најмлађе суграђане да се упознају са сталним музејским поставкама, али и да сазнају и пробуде креативност и љубав према умјетности и култури.
Рад нашег музеја биће представљен презентацијом на конференцији и додјели Жива награде, од 2. до 5. октобра 2019. године у Бару, пошто је ове године домаћин Црна Гора.
ЖИВА награду додјељује Форум славенских култура, међународна фондација основана 2004. године, која обухвата 13 словенских земаља, а чији циљ je препознавање изузетних постигнућа у области рада са покретном и непокретном баштином, промоција заједничког словенског културног насљеђа, као и подстицање међусобне размјене знања и искустава.
Словенска богиња Жива (позната и као Żiwia, Siva, Sieba или Razivia), представља начело живота, дуговјечности, младалаштва, љепоте, љупкости, виталности и плодности – особина које лијепо описују и словенску баштину.
Награда Жива настала је 2012. на иницијативу стручне пројектне групе из држава које повезује Форум словенских култура и има за циљ препознавање, подстрекивање, награђивање и промовисање експеримената, пројеката и пракси на подручју музеологије у специфичном културном и географском оквиру словенских држава.