У четвртак, 1. октобра 2020. године у Музеју Старе Херцеговине у Фочи, отворена је изложба „Невесињска олимпијада“.
Невесињска олимпијада кандидована је на УНЕСКО-ву листу нематеријалног насљеђа човјечанства као примјер добре праксе. Ова манифестација у континуитету траје од 19. вијека па све до данас, са краћим прекидима. На њој се изводе традиционалне спортске вјештине које су почеле у 19. вијеку са коњичким тркама, а затим настављене скакањем у даљ, скакањем у врећи, бацањем камена са рамена и низом других.
-Невесињска олимпијада сваке године окупи доста Фочака. Нажалост, ове године се није одржала онако како треба да се одржи са свим дисциплинама, али надамо се да ће следеће године, неко од овдје присутних узети учешће на Невесињској олимпијади – истакла је приликом отварања изложбе, њен аутор Божана Ђузеловић, виши кустос – етнолог, Музеја Херцеговине у Требињу.
Изложба је рађена на основу архивске грађе која се чува у Радију Невесиње и монографије Драгомира Граховца „Невесињска олимпијада“.
Ивана Грујић, директор Музеја Херцеговине, рекла је да Невесињска олимпијада има регионални значај. И да посебне заслуге носи општина Невесиње која сваке године успијева да окупи велики број заинтересованих такмичара, али и да очува традиционалне витешке вјештине.
– Све оне се наслањају на средњовековни период, средњовековне витешке игре и вештине и у том смислу тај континуитет Невесињске олимпијаде је из 19. века али све то сеже у дубљу прошлост која нам је заједничка, посебно на овом подручју старе Херцеговине и Херцеговине. Музеј Херцеговине у Требињу јесте надлежан за територију источне и старе Херцеговине и наша је дужност и обавеза да бринемо о вама и са стручне стране, јер имамо више запослених стручњака. – истакла је Грујићева.
-Надамо се да је ово почетак будуће плодоносне сарадње и задовољство нам је и велика част што је у нашој галерији свој рад представио Музеј Херцеговине који је наш матични музеј – додао је приликом отварања изложбе Данко Михајловић, кустос историчар Музеја Старе Херцеговине у Фочи.
Ова изложба је припремљена уз финансијску подршку Министарства просвјете и културе РС јер је Музеј Херцеговине, као регионална културна установа, препознао ову манифестацију као веома важан елеменат нематеријалног насљеђа и уврстио је на листу од изузетног значаја елемената нематеријалног културног насљеђа из БиХ и РС.
Посјетиоци изложбу могу погледати до краја октобра.