У сриједу 21. октобра је у Галерији Музеја Херцеговине у Требињу свечано отворена гостујућа изложба „Српске православне школе у Босни и Херцеговини – Љетописи из фонда Педагошког музеја у Београду“, ауторке др Александре Миловановић.
На почетку, присутне је поздравила директор Музеја Херцеговине гђа Ивана Грујић, која је истакла да се, захваљујући љетописима, откривају сазнања о српским православним школама у БиХ, која сежу још од средњег вијека, па све до средине 19. и почетка 20. вијека. Истакла је да је посебно важно да се у оквиру манифестације Дучићеве вечери поезије осврнемо на Дучића и као учитеља, који је: …“своје школовање започео у Требињу, наставио у Мостару, у Сарајеву и Сомбору где је завршио Учитељску академију, а своје прво радно место учитеља започео је у Бијељини. Након кратког службовања у Бијељини, посао учитеља је обављао у Мостару, у манастиру Житомислићу, док га животни путеви нису одвели на даље школовање и дипломатску каријеру“….
Аутор изложбе др Александра Миловановић је казала да су на изложби приказана 32 љетописа за које се не зна када су тачно стигли у Педагошки музеј, али су у истом више од четрдесет година. „Српско учитељство у Босни и Херцеговини било је увек истрајно и није жалило да поднесе жртве за побољшање српског културног напредка. Они су чинили чврст бедем у одбрани српских школа. Они су то чинили с једне стране из својих уверења, а са друге што нису хтели да заостану иза осталих Срба грађана, који су се борили за српску цркву и школу“… „Треба напоменути, да су учитељи били и лекари, књижевници, агрономи и готово једини културни радници. Учитељи тога времена, бавили су се писањем и истраживањем у разним областима науке, уређивањем часописа, писали прозу и поезију. Стога се са сигурношћу може рећи, да су учитељи били културни и просветни посланици. Најдрагоценије за историју и културу Босне и Херцеговине, је то што су зналачки бележили све што је требало забележити из народног уметничког стваралаштва, сачувавши на тај начин културни идентите нашег народа“, навела је, између осталог, гђа Миловановић.
На отварању изложбе стихове Јована Дучића говорио је глумац Пеђа Милојевић из Београда.
На крају част да изложбу прогласи отвореном имао је начелник Одјељења за друштвене дјелатности г. Зоран Милошевић који је истакао: „Требиње се, након Београда, Новог Сада, Бања Луке и Вишеграда, придружује градовима културе у којима је ова изложба представљена“. Г. Милошевић је истакао важност ове изложбе, која свједочи о просветитељској традицији, позвавши грађане, нарочито просвјетне раднике и ђаке, да погледају изложбу која је отворена до 13. новембра 2020. године.