Музеј Херцеговине Требиње блистао је пуним сјајем у ноћи када је у сали Галерије, испуњеној до послиједњег мјеста, свечано отворена изложба слика првог академског сликара из Требиња, Атанасија Поповића, који је свој стваралачки сликарски живот провео у Дубровнику, гдје је и сахрањен.
О сликару, као човјеку високе културе, „чији је лик зрачио поштењем, добротом, племенитошћу и скромношћу“, његовом истрајношћу и путу који је прешао од самоуког иконографа до академски школованог сликара, говорила је аутор изложбе, историчар умјетности и кустос Музеја Херцеговине Требиње, Тамара Рајковић.
Публику је потом поздравила директор Музеја Херцеговине Требиње, Ивана Грујић указавши на то да стваралаштво и сликарски позив представљају центар бића Атанасија Поповића. Стога, уз портрете породице, централно мјесто изложбе чини слика „Атеље“ са намјештајем, који је припадао умјетниковом радном простору. Љубав према свом позиву и љубав ближњих, саткали су његов умјетнички сензибилитет и преточили га у његове слике из којих, као повратни осјећај те љубави, и данас одише љепота пред којом са трепетом стојимо. Са радошћу је истакнуто и то да је послије 50 година, Музеј Херцеговине Требиње купио једно ново дјело “Портрет супруге доктора Доленца“, које ће од сада красити Меморијалну галерију Атанасија Поповића у Музеју Херцеговине.
Понос и задовољство што је Умјетничка галерија БиХ, из Сарајева, уступајући 30 дјела Атанасија Поповића из свог фундуса. прихватила учешће у стварању изложбе, изразио је директор ове установе, господин Страјо Крсмановић истакавши да нема бољег мјеста за ову изложбу од сликаревог родног града и галерије музеја у Требињу. Г-ђа Милица Котур, начелница Одјељења за заштиту културног насљеђа при Министарству просвјете и културе Републике Српске нагласила је да дјела Атанасија Поповића представљају вриједно културно насљеђе Херцеговине, ризнице великог културног блага Републике Српске.
Господин Марин Ивановић, директор Умјетничке галерије Дубровник изразио је поштовање овом значајном подухвату, који је резултирао величанственом изложбом сликаревих дјела, али и радост због остварене сарадње између три најзначајнија града у Поповићевом животу, Требиња, Сарајева и Дубровника. „Ако не можемо на неки други начин, онда да кроз културу и умјетност градимо везе, јер умјетност и јесте тај фини суптилни супстрат живота“, закључио је Ивановић.
Част да свечано отвори изложбу Атанасија Поповића, припала је Градоначелнику града Требиња, господину Луки Петровићу, који је изложбу, којом се обиљежава 70 година од његове смрти, навео као прилику доживљавања Атанасија Поповића на комплекснији начин, уз пуно више увида у његов рад. Са надом да ће ова значајна изложба бити поновљена и у Дубровнику и у Сарајеву, господин Петровић нагласио је да оваква изложба представља примјер „да ни ентитетске ни државне границе нису препрека да се у култури сарађује, само ако постоји добра воља са свих страна и да таква сарадња увијек резултира великим културним догађајем, какав је и овај“.
Изложба Атанасија Поповића биће отворена до 18. септембра 2018. године. У току трајања изложбе биће организована редовна стручна вођења кустоса аутора изложбе г-ће Тамаре Рајковић, радионице за дјецу, предавање о сликару на затварању изложбе и други садржаји који ће грађанима Требиња и гостима приближити умјетничко дјело великог Атанасија Поповића, а по значењу свог имена бесмртног, што су његове слике и ова изожба потврдиле.