Синоћ је у Музеју Херцеговине у Требињу представљен пројекат „Interreg ADRION EMOUNDERGROUNDS” и отворен нови стални садржај Музеја Херцеговине у Требињу – виртуелни обилазак аустроугарских утврђења, након чега је промовисана монографија „Аустроугарске утврде у Босни и Херцеговини”, аутора Мануела Мартиновића, издавача ХКД „Напредак”, Главна подружница Мостар.
Пројекат је представио Ранко Биберџић, координтор за планирање и развој у Развојној агеницији Града Требиња „ТРЕДЕА”, која је једна од 10 партнера из седам различитих држава јадранско-јонске регије које су га реализовале. Овај пројекат ће помоћу модерне технологије посјетиоцима представити аустроугарско насљеђе на подручју Требиња. Посјетиоци ће уз помоћ VR (virtual reality) опреме и интерактивног садржаја имати прилику да сазнају нешто више о аустроугарским утврђењима око Требиња и у самом граду.
Затим се присутнима обратила гђа Ивана Грујић, директор Музеја Херцеговине у Требињу која је казала да су утврђења око Требиња у лошем стању, а захваљујући Планинарском друштву и Спелеолошком друштву из Требиња путеви до њих се одржавају. „Утврђења би требало ставити под заштиту, да буду заштићена као прва категорија заштите, односно да не постоји могућност да било ко изводи радове уколико не долази до ревитализације појединог утврђења. Тај хоризонт и визура Требиња која се добија при погледу са неког од утврђења чини град још јединственијим у Републици Српској“, истакла је Грујић. „Овај пројекат има за циљ да омогући виртуелну посјету појединих утврђења која имају подземне просторије и то је само путоказ којим се пружа могућност туристима да најприје виртуелно посјете утврђења, а онда и са водичем обиђу. Трећи корак коме се надам је да ће доћи до ревитализације појединих утврђења, у смислу да добију неку другу намјену, угоститељско-туристичку што се ради у свијету“, навела је Грујић. Директорка Музеја захвалила се Агенцији за развој средњих и малих предузећа ТРЕДЕА што је укључила наш Музеј у овај пројекат, као и Градској управи Требиња на финансијској подршци за реализацију пројекта.
Дражен Бошковић, замјеник градоначелника Требиња је истакао да је овај пројекат важан ради креирања нових туристичких садржаја, унапређења квалитета туристичке понуде у нашем граду. „Све са циљем како би привукли што већи број нових туриста, али да се и локално становништво боље упозна са нашим богатим културно-историјским насљеђем и да то преносимо на наредне генерације“, рекао је Бошковић. Он је додао да се овај пројекат уклапа у Стратегију развоја туризма Града Требиња за период 2020-2030. година.
Отварање новог садржаја – виртуелни обилазак аустроугарских утврђења уприличено је у галерији, у дворишту Музеја Херцеговине у Требињу, а част да помоћу virtual reality опреме, први обиђе трасу голуба писмоноше који обилази утврђења, имао је г. Бошковић, замјеник градоначелника.
На крају, услиједила је промоција монографије „Аустроугарске утврде у Босни и Херцеговини, аутора Мануела Мартиновића, а испред издавача Средишње управе ХКД Напредак и предсједника Николе Чиче, присутнима се обратио Мирослав Ландека, допредсједник, који је истакао: „Hакон првог представљања у Мостару у склопу Напретковог тједна културе 2022. године, потом у Сарајеву, вечерас прво представљање у Републици Српској имамо управо овдје у Требињу.
С овом монографијом Аустроугарске утврде у БиХ, Босна и Херцеговина се сврстала, уз Црну Гору и Хрватску, међу ријетке земље бивше Аустроугарске које имају овакву књигу која свједочи о једном времену и заједничкој повијести. Искрено се надам да ће ова монографија скренути позорност надлежним на свим разинама и потакнути их да коначно нешто конкретно подузму у циљу заштите старих војних грађевина али и њезине валоризације кроз културни туризам. Наравно, права сврха баштине не смије бити нити у привлачењу страних туриста већ сви ми прије свега требамо са нашом баштином остварити дијалог”.
Аутор г. Мануел Мартиновић, у свом обраћању, је истакао да је рад на припреми монографије трајао пуних 25 година. У монографији су обрађене четири појасне утврде, Требиње, Билећа, Мостар и Сарајево. Требиње, отприлике, заузима једну трећину монографије, јер има пуно објеката војне архитектуре и једино је од ове четири утврде имало два појаса, унутрашњи – језгро и вањски прстен одбране. На крају, аутор је присутнима одговарао на питања.
Виртуелни садржај у Музеју Херцеговине у Требињу доступан је публици сваки дан од 7.00 до 20.00 часова а недјељом од 14.00 до 20.00 часова.
Sinoć je u Muzeju Hercegovine u Trebinju predstavljen projekat „Interreg ADRION EMOUNDERGROUNDS” i otvoren novi stalni sadržaj Muzeja Hercegovine u Trebinju – virtuelni obilazak austrougarskih utvrđenja, nakon čega je promovisana monografija „Austrougarske utvrde u Bosni i Hercegovini”, autora Manuela Martinovića, izdavača HKD „Napredak”, Glavna podružnica Mostar.
Projekat je predstavio Ranko Biberdžić, koordintor za planiranje i razvoj u Razvojnoj ageniciji Grada Trebinja „TREDEA”, koja je jedna od 10 partnera iz sedam različitih država jadransko-jonske regije koje su ga realizovale. Ovaj projekat će pomoću moderne tehnologije posjetiocima predstaviti austrougarsko nasljeđe na području Trebinja. Posjetioci će uz pomoć VR (virtual reality) opreme i interaktivnog sadržaja imati priliku da saznaju nešto više o austrougarskim utvrđenjima oko Trebinja i u samom gradu.
Zatim se prisutnima obratila gđa Ivana Grujić, direktor Muzeja Hercegovine u Trebinju koja je kazala da su utvrđenja oko Trebinja u lošem stanju, a zahvaljujući Planinarskom društvu i Speleološkom društvu iz Trebinja putevi do njih se održavaju. „Utvrđenja bi trebalo staviti pod zaštitu, da budu zaštićena kao prva kategorija zaštite, odnosno da ne postoji mogućnost da bilo ko izvodi radove ukoliko ne dolazi do revitalizacije pojedinog utvrđenja. Taj horizont i vizura Trebinja koja se dobija pri pogledu sa nekog od utvrđenja čini grad još jedinstvenijim u Republici Srpskoj“, istakla je Grujić. „Ovaj projekat ima za cilj da omogući virtuelnu posjetu pojedinih utvrđenja koja imaju podzemne prostorije i to je samo putokaz kojim se pruža mogućnost turistima da najprije virtuelno posjete utvrđenja, a onda i sa vodičem obiđu. Treći korak kome se nadam je da će doći do revitalizacije pojedinih utvrđenja, u smislu da dobiju neku drugu namjenu, ugostiteljsko-turističku što se radi u svijetu“, navela je Grujić. Direktorka Muzeja zahvalila se Agenciji za razvoj srednjih i malih preduzeća TREDEA što je uključila naš Muzej u ovaj projekat, kao i Gradskoj upravi Trebinja na finansijskoj podršci za realizaciju projekta.
Dražen Bošković, zamjenik gradonačelnika Trebinja je istakao da je ovaj projekat važan radi kreiranja novih turističkih sadržaja, unapređenja kvaliteta turističke ponude u našem gradu. „Sve sa ciljem kako bi privukli što veći broj novih turista, ali da se i lokalno stanovništvo bolje upozna sa našim bogatim kulturno-istorijskim nasljeđem i da to prenosimo na naredne generacije“, rekao je Bošković. On je dodao da se ovaj projekat uklapa u Strategiju razvoja turizma Grada Trebinja za period 2020-2030. godina.
Otvaranje novog sadržaja – virtuelni obilazak austrougarskih utvrđenja upriličeno je u galeriji, u dvorištu Muzeja Hercegovine u Trebinju, a čast da pomoću virtual reality opreme, prvi obiđe trasu goluba pismonoše koji obilazi utvrđenja, imao je g. Bošković, zamjenik gradonačelnika.
Na kraju, uslijedila je promocija monografije „Austrougarske utvrde u Bosni i Hercegovini, autora Manuela Martinovića, a ispred izdavača Središnje uprave HKD Napredak i predsjednika Nikole Čiče, prisutnima se obratio Miroslav Landeka, dopredsjednik, koji je istakao: „Hakon prvog predstavljanja u Mostaru u sklopu Napretkovog tjedna kulture 2022. godine, potom u Sarajevu, večeras prvo predstavljanje u Republici Srpskoj imamo upravo ovdje u Trebinju.
S ovom monografijom Austrougarske utvrde u BiH, Bosna i Hercegovina se svrstala, uz Crnu Goru i Hrvatsku, među rijetke zemlje bivše Austrougarske koje imaju ovakvu knjigu koja svjedoči o jednom vremenu i zajedničkoj povijesti. Iskreno se nadam da će ova monografija skrenuti pozornost nadležnim na svim razinama i potaknuti ih da konačno nešto konkretno poduzmu u cilju zaštite starih vojnih građevina ali i njezine valorizacije kroz kulturni turizam. Naravno, prava svrha baštine ne smije biti niti u privlačenju stranih turista već svi mi prije svega trebamo sa našom baštinom ostvariti dijalog”.
Autor g. Manuel Martinović, u svom obraćanju, je istakao da je rad na pripremi monografije trajao punih 25 godina. U monografiji su obrađene četiri pojasne utvrde, Trebinje, Bileća, Mostar i Sarajevo. Trebinje, otprilike, zauzima jednu trećinu monografije, jer ima puno objekata vojne arhitekture i jedino je od ove četiri utvrde imalo dva pojasa, unutrašnji – jezgro i vanjski prsten odbrane. Na kraju, autor je prisutnima odgovarao na pitanja.
Virtuelni sadržaj u Muzeju Hercegovine u Trebinju dostupan je publici svaki dan od 7.00 do 20.00 časova a nedjeljom od 14.00 do 20.00 časova.
Last night, the „Interreg ADRION EMOUNDERGROUNDS“ project was presented at the Museum of Herzegovina in Trebinje and the new permanent content of the Museum of Herzegovina in Trebinje was opened – a virtual tour of Austro-Hungarian fortifications, after which the monograph „Austro-Hungarian Fortifications in Bosnia and Herzegovina“ was promoted, authored by Manuel Martinović, publisher of HKD. Napredak“, Main Branch Mostar.
The project was presented by Ranko Biberdžić, coordinator for planning and development in the Development Agency of the City of Trebinje „TREDEA“, which is one of 10 partners from seven different countries of the Adriatic-Ionian region that implemented it. This project will present the Austro-Hungarian heritage in the area of Trebinje to visitors using modern technology. With the help of VR (virtual reality) equipment and interactive content, visitors will have the opportunity to learn more about the Austro-Hungarian fortifications around Trebinje and in the city itself.
Тhen Mrs. Ivana Grujić, director of the Museum of Herzegovina in Trebinje, addressed the audience and said that the fortifications around Trebinje are in bad condition, and thanks to the Mountaineering Society and the Speleological Society from Trebinje, the roads to them are maintained. „The fortifications should be put under protection, to be protected as the first category of protection, that is, there is no possibility for anyone to carry out work unless the revitalization of an individual fortification takes place. That horizon and the view of Trebinje that you can get from one of the fortifications makes the city even more unique in the Republic of Srpska,“ Grujić pointed out. „This project aims to enable a virtual visit of certain fortifications that have underground rooms, and it is only a guide that gives tourists the opportunity to first visit the fortifications virtually, and then take a tour with a guide. The third step I hope for is that certain fortifications will be revitalized, in the sense that they will be given a different purpose, hospitality and tourism, which is done in the world,“ said Grujić. The Director of the Museum thanked the Agency for the Development of Medium and Small Enterprises TREDEA for including our Museum in this project, as well as the City Administration of Trebinje for the financial support for the implementation of the project.
Dražen Bošković, the deputy mayor of Trebinje, pointed out that this project is important for the creation of new tourist content, improving the quality of the tourist offer in our city. „All with the aim of attracting as many new tourists as possible, but also for the local population to become better acquainted with our rich cultural and historical heritage and to pass it on to the next generations,“ said Bošković. He added that this project fits into Tourism development strategy of the City of Trebinje for the period 2020-2030.
The opening of the new content – a virtual tour of the Austro-Hungarian fortifications was held in the gallery, in the courtyard of the Museum of Herzegovina in Trebinje, and the honor of using virtual reality equipment to be the first to tour the route of the carrier pigeon that tours the fortifications was held by Mr. Bošković, deputy mayor.
At the end, there was the promotion of the monograph „Austro-Hungarian Fortifications in Bosnia and Herzegovina“, author Manuel Martinović, and in front of the publisher of the Central Administration of the Croatian Chamber of Commerce Napredak and President Nikola Čiča, Miroslav Landeka, Vice President, addressed the audience, who pointed out: „Hakon of the first presentation in Mostar in as part of the Progress Week of Culture in 2022, then in Sarajevo, tonight we have the first presentation in Republika Srpska right here in Trebinje.
With this monograph on Austro-Hungarian fortifications in Bosnia and Herzegovina, Bosnia and Herzegovina has been ranked, along with Montenegro and Croatia, among the rare countries of the former Austro-Hungarian Empire that have a book like this that testifies to a time and a shared history. I sincerely hope that this monograph will draw the attention of the authorities at all levels and encourage them to finally do something concrete in order to protect old military buildings and also to valorize them through cultural tourism. Of course, the real purpose of heritage should not be to attract foreign tourists, but all of us should first of all have a dialogue with our heritage“.
Author Mr. Manuel Martinović, in his speech, pointed out that the work on the preparation of the monograph lasted a full 25 years. The monograph deals with four belt forts, Trebinje, Bileća, Mostar and Sarajevo. Trebinje, approximately, takes up one third of the monograph, because it has a lot of objects of military architecture and it was the only one of these four fortifications that had two belts, an inner core and an outer ring of defense. At the end, the author answered the questions of the audience. Virtual content in the Museum of Herzegovina in Trebinje is available to the public every day from 7:00 a.m. to 8:00 p.m. and on Sundays from 2:00 p.m. to 8:00 p.m.