Пролећна изложба УЛУС-а

Tрадиционална Пролећна изложба УЛУС-а одржава се у Галерији Музеја Херцеговине Требиње, Стари Град 59, од 30. јуна до 24. јула. 2017. године

pozivnica ulus

Пролећна изложба је најзначајнија ревијална изложба у земљи. Вишедеценијска традиција, реноме и углед који ова ликовна смотра има, били су довољан разлог да се на расписани конкурс за изложбу пријави сто четрдесет и шест уметника. Након жирирања, Уметнички савет је изабрао радове 119 уметника различитих стилских опредељења, медијских оријентација и генерација. Ове године након Београда, Пролећна изложба се одржава у галерији „Србија“ у Нишу, а од 30. јуна и у Музеју Херцеговине у Требињу чиме се спроводи идеја децентрализације у уметности тј. приређивања Пролећне изложбе у другим градовима на нашим просторима.

На овогодишњој Пролећној изложби евидентан је велики број учесника и самим тим широк дијапазон поетика у оквиру свих ликовних дисциплина, што је јединствена прилика за стручну јавност, ширу публику и љубитеље уметности да на једном месту стекну увид у савремене уметничке токове. Имајући у виду да су радови настали у последње две године, како то и пропозиције конкурса налажу, тиме се потврђује постулат Пролећне изложбе, а то је да репрезентује рецентну уметничку продукцију.

На Пролећној изложби се додељују престижне награде и то: Златна палета - за сликарство, Златна игла - за графику, Златно длето - за скулптуру и Награда за област проширених медија. Лаурати ових награда са поносом тај податак наводе у својим биографијама и међу њима су наши најзначајнији уметници још од почетка шездесетих када се додељују награде (Љубица Цуца Сокић, 1966; Миодраг Мића Поповић, 1969; Ото Лого, 1961; Богдан Кршић,1963; Вида Јоцић, 1961;  Никола Јанковић, 1962. и тд). Апострофирани аутори су понели ласкаво признање за сликарство, графику и скулптуру, док се награда за Проширене медије додељује од 1999. и њени први добитници су Виолета Војводић и Катарина Станковић.

Жири у саставу: Душан Русалић (председник УО УЛУС-а), Слободан Кузмановић (члан УО УЛУС-а), Весна Милуновић (члан УС), Весна Ристовски (члан УС) и историчар уметности Здравко Вучиник су доделили следеће награде:

Златна палета – Ана Ђаповић

Златно длето – Милорад Тепавац Тепа